3 Farklı Organızasyon

Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi (GCTC), S.Korolev’in önderliğinde ilk uzay uçuşu için 11 Ocak 1960’da kuruldu.

Kuruluşunun ardından, 12 Nisan 1961’de Yuri Gagarin, dünyanın ilk insanlı uzay uçuşunu SV “Vostok” da gerçekleştirdi. Daha sonra GCTC’nin yardımıyla eğitilen ilk kadın Kozmonot V.Tereshkova’nın uçuşu ve A.Leonov’un ilk uzay yürüyüşü de dahil olmak üzre birçok olağanüstü ve heyecan verici başarı ilk yörünge istasyonu Salyut’a ardından Mir ve sonra de Uluslararası Uzay İstasyonuna oldu.

 

 

Tarihte kalıcı başarılara ev sahipliği yapan GCTC'de;

-Kozmonotların her türlü insanlı uzay araçları üzerindeki uçuşları, eğitimleri, uzayda yapılan testler ve akabinde ki araştırmalar/deneyler,
-Kozmonot seçimi ve eğitim sistemlerinin geliştirilmesi, insanlı uzay araçlarının iyileştirilmesi, uzaydaki kozmonot aktiviteleri, uzay uçuşu güvenliğinin sağlanması ile ilgili araştırmalar,
-Yeni insanlı uzay araçları ve tesislerinin geliştirilmesi, farklı havacılık ve uzay işletmelerinin bilimsel/teknik değerlendirmeleri,

...gibi birçok başlığı içinde barındıran uzay-havacılık temalı bir tur deneyimi sizi bekliyor.

GCTC; ABD, Fransa, Almanya, Kanada, Japonya, ESA'daki uzay ajanslarıyla, uzay teknik ekipman üreticileri olan yabancı şirketlerle sürekli işbirliği yapmaktadır.

Yeni bin yılın başlangıcında entegrasyon süreçleri, insanlığın en büyük tarihi projesi olarak anılan Uluslararası Uzay İstasyonunun gerçekleştirilmesine yol açtı. Merkez, bu projenin uygulanmasına büyük katkıda bulunmaktadır. Günümüzde GCTC; benzersiz laboratuvar simülasyon ve eğitim tabanına, bilimsel temelli kozmonot eğitimi yöntemlerine ve tekniklerine, yetkin ve nitelikli uzmanlara ve uluslararası işbirliği konusunda büyük deneyime sahiptir.

 

Uzay araçlarının insanlı ve insansız uçuşları sırasında Baykonur'da harika bir yolculuğa hazırlanın!

Bu özel program size unutulmaz bir tecrübe katacak çünkü sadece uzay üssünü, fırlatma rampalarını, entegrasyon ve kontrol binalarını, müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret etmeyecek, aynı zamanda bu noktalar arasındaki tüm faaliyetlere tanıklık edeceksiniz. Fırlatma için ön hazırlık, roketin yürütülmesi ve yerleştirilmesi, kozmonotların veda töreni, uzay mürettebatının yola çıkmaya hazır resmi raporu, fırlatma öncesi heyecan ve nihayet o tarihi anı gözlemleyeceksiniz.

GÜNLÜK

Uzay macerasını günlük gezilerde yaşayın. İlginç bilimsel deneyler gösterisi, teleskopla gökyüzü gözlemleri, uzay mekiği sistemleri ve NASA simülatörlerinin anlatımı gibi birbirinden keyifli eğitsel etkinlikleri içeren programlardır.

Günlük gezi programlarının amacı; fen bilimlerine olan ilgiyi artırmak, uzay ve uzay teknolojileri alanında bilgilendirmektir. Katılımcılar eğitici ve öğretici etkinliklerden oluşan turların içeriklerine göre; eğitim merkezinde bulunan astronot simülatörlerinin çalışma prensipleri ve kullanım amaçları hakkında teorik bilgi alırlar, simülatörlerin nasıl çalıştıklarını gözlemlerler.

KONAKLAMALI

Çocuklar için kamp programları; 7-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere özel düzenlenen yaz ve kış kamplarıdır. Yıl boyunca sunulan programlarımızda öğrenmeye hevesli, bilime meraklı çocuklara ve gençlere uzay bilimleri alanında uygulamalı eğitimler verilmektedir. Farklı içerik ve sürelerde; sömestr programları, yaz kampı programları, uluslararası gençlik kampları ve gruplar için özelleştirilebilen programlar sunulmaktadır.

Tüm programlarda NASA tasarımlı astronot simülatörleri aracılığıyla uzay bilimleri eğitimleri, Discovery Uzay Mekiği ile sanal uzay uçuşu yapılması, teleskopla gökyüzü gözlemi gibi aktiviteler sunulur.

YETİŞKİN

Yetişkin programları, uzay çalışmalarının heyecanını iş arkadaşlarınız ya da aileniz ile yaşamanızı sağlarken, liderlik ve takım çalışması yeteneklerinizi geliştirmenize de fırsat vermektedir. Yetişkinler için kamp programları yıl boyunca, gelen taleplere göre sunulmaktadır.

Yetişkinler için programlar; uzay çalışmalarının heyecanını kurumsal gelişim eğitimlerine entegre ederek liderlik yeteneklerinin ve takım çalışmasının gelişmesini sağlar.

Başarılı bir uzay uçuşu görevinin gerçekleştirilmesi için etkin problem çözme ve takım çalışması becerileri gerektiren uzay eğitimi simülasyonlarıyla kendinizi gerçek astronotlar gibi hissedeceksiniz. Bir uzay mekiğinin fırlatılması, yörüngedeki hareketinin izlenmesi, uzay yürüyüşünün tamamlanması veya Dünya’ya güvenli bir iniş gerçekleştirme... Görevi ne olursa olsun uzay mekiği uçuş görevinde takımın her bir üyesi aktif ve kritik bir rol oynuyor. Yetişkinler için kamp programları yıl boyunca gelen taleplere göre sunulmaktadır.

Program

Talebe göre organize edilmekte

Teklif Al

 

1.gün
Kızılorda havaalanına varış
Baykonur'a grup transferi
Otele giriş
Boş zaman / dinlenme

2. gün
Uzay üssüne ​​transfer
Hangardan roketin yuvarlanışını izlemek (Pad # 31)
Başlatma Pedi # 31'e aktarma
Roketin fırlatma rampasına yerleştirilmesini izlemek
42 numaralı ped'e transfer
Zenit lansman kompleksi tesislerini ziyaret etmek
Müzeye transfer (2. ped)
Baykonur kozmodromu Müzesi'nde gezi
Gagarin'in ve Korolev’in tarihi kır evleri
Buran yörünge uzay gemisi
Şehre geri transfer
Baykonur kasabasının genel gezisi (şehrin tarihi hakkında bilgi, anıtlar)
Uluslararası uzay okulunda gezi

3 gün
Satürn izleme istasyonu
Uzay üssüne ​​transfer
Proton fırlatma rampası
Energia-Buran fırlatma tesisleri
Energia Bunker'a Ziyaret
Pad # 251, Yubileyny Havaalanı
Şehre geri transfer

4. gün
Kozmodrom Baikonur tarihi Müzesi'nde gezi
Pad 17'ye (Kozmonot oteli) transfer
Cosmonaut Hotel'den mürettebatı görmek
Kişiselleştirilmiş ağaçların dikildiği tarihi Kozmonotlar sokağında yürüme
Uzay üssü, Pad 254'e transfer
Uzay Mürettebatı yola çıkmaya hazır resmi rapor
Müze kompleksine transfer
Soyuz fırlatma rampasının gözlem alanına transfer
Soyuz MS lansmanının gözlemi
Şehre geri transfer

5. Gün
Otelde kahvaltı
Kızılorda havaalanına transfer

Teklif Al

Talebe göre organize edilmekte

Teklif Al