3 Farklı Organizasyon

Hepimiz hayatımızda en az bir kez uçmayı hayal ettik. Kuşlar gibi kanatlarımız yoktur ancak günümüzde artık insanların uçması için kanatlara da ihtiyacı yoktur. Sıfır-G koşulları bize bu imkanı mümkün kılıyor. Uzay uçuş eğitimi sırasında kozmonotlar gibi IL-76 MDK uçan laboratuvarında bir uçuş yapmaya hazır olun.

Ağırlıksızlık, uzay uçuşunda kozmonotların profesyonel faaliyetlerini özgün organizasyonla yerine gerektiren ana özelliklerinden biridir.

Uçan laboratuvarda simüle edilen ağırlıksızlık koşulları, gerçek uzay uçuş koşullarına çok yakındır ve bu nedenle 25-30 saniyelik süreçlerin çoğunda çalışmaya izin verir. 1967'den 1979'a kadar bu tür uçuşlar Tu-104A uçan laboratuvarlarında gerçekleştirildi. 1980'den bu yana, bu tür sıfır-g uçuşlar için IL-76 MDK uçan laboratuvarları kullanılmaktadır.

IL-76 MDK geniş gövdeli uçak, kısa süreli sıfır yerçekimi koşulları yaratabilen eşsiz bir uçan laboratuvardır. Uçak, kısa süreli bir mikro yerçekimi elde etmek için, Kepler eğrisi adı verilen parabolik bir desende uçar, yaklaşık 20.000 feet yüksekliğe yükselir ve sonra aşağı doğru kıvrılır. İnsanlar parabolün üst noktasında ağırlıksızlık hissederler. Uçuş başarı koşullarına bağlı olarak 22 ile 28 saniye sürer ve bir uçuşta 15 kata kadar yeniden oluşturulabilir. Zero-G uçuşu 1,5 saat sürüyor. Sıfır-G koşullarında toplam kalış süresi yaklaşık 450 saniye olabilir.

Süpersonik hızda uçun, Dünya'yı her an daha yükseklikten izleyin, hızı ve uçuş dinamiklerini hissedin, tüm bunları deneyimlemek için profesyonel bir pilot olmanıza gerek yok! Yüksek akrobasi manevraları da dahil olmak üzere modern süpersonik jet avcı uçağı MiG-29 ile eşsiz bir uçuş gerçekleştirmek için size inanılmaz bir fırsat sunuyor. Bu güçlü jet avcısının ikinci pilotu olma ve hayalinizdeki unutulmaz uçuşu gerçekleştirme şansınız var!

Adrenalin, hız ve g-yükleri ile gökyüzünü fethedeceksiniz! İsteklerinize ve uçuş sırasındaki durumunuza göre çok basitten en karmaşığına kadar çok çeşitli tecrübeler gerçekleştirebileceksiniz. MiG-29'un geniş bir gözetleme alanına sahip kokpiti, 22 kilometre yükseklikten Dünya'nın ve uzayın muhteşem manzarasının keyfini çıkarmanıza olanak tanıyacak.

Uçuşumuz Serdivan/SAKARYA bölgesinde bulunan KIRANTEPE'den yapılır. Burası paraşüt tepe diye de bilinir. Bireysel olarak eğitim alarak yalnız başınıza uçabileceğiniz gibi hiç bir eğitime gerek olmadan, profesyonel eğitmenler ile birlikte uçabilmeniz mümkün. Bu uçuşlara çift kişilik uçuşlar yada tandem yamaç paraşütü denmektedir. Uçuş gününe ve saatine, hava durumunu kontrol ederek karar veriyoruz. Gelmeden 3 gün öncesine kadar arayarak, hava durumu hakkında bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Başlangıç Yeri

Sakarya-Serdivan bölgesinde bulunan kırantepe (paraşüt tepe) yamaç paraşütü pistinden yapılır.

Yamaç Paraşütü İniş Yeri

Yamaç paraşütü uçuşu başladıktan sonra, rüzgarın kuvvetine göre başlangıç noktasına "paraşüt tepe"ye geri inilir. Rüzgar istenilen düzeyde değil ise; kazımpaşa yolu üzerindeki iniş alanımıza iniş yapılır.

Uçuş süresi ne kadar?

Yamaç paraşütü, tüm gün havada kalabilme kapasitesine sahip bir uçuş aracıdır. Ancak bunun için ısı, rüzgar ve coğrafi oluşumların bunu desteklemesi gerekli. Rezervasyon için aradığınız süreçte, hava durumu değerlendirilerek size tahmini havada kalma süresi belirtilecektir. Genelde uçuş süresi 20 dk olmaktadır. Havanın zayıf olduğu durumlarda uçuş süresi 5 dakikaya kadar düşebilmektedir.

Yamaç Paraşütü Uçuş Yüksekliği

Serdivan paraşüttepe 230 metre yüksekliğine sahipdir. Uçuşlarda buradan başlamaktadır, ancak havanın uygun olması durumunda 1000 metre irtifaya kadar çıkılabilmektedir.

Yamaç Paraşütü Uçuşlarına Katılmak İçin Kilo Sınırı

Yamaç paraşütü, yamaçtan koşarak havalanan bir hava aracı. Bunun için kişinin yürüyüp en azından hafif tempoyla koşabiliyor olması gerekiyor. Yamaç paraşütü uçuşlarında, yolcunun 25 kg ile 100 kg arasında olması gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Uçuşlarında Kamera Çekimleri

Etkinliğin her aşamasında fotoğraf ve video çekimleri aksiyon kameralarımızla yapılmaktadır. Yamaç paraşütümüz kalkış alanında hazırlanırken öncelikle harnes dediğimiz kuşam tertibatlarını giyip kasklarımızı elimize alıp başlangıç fotoğrafları çekiyoruz. Yamaç paraşütü havalandıktan sonrada çekimler devam ediyor, inişimizin ardından tüm görüntüler sizlere teslim ediliyor.

Ne Zaman Yamaç Paraşütü Yapılır

Yamaç paraşütü tüm yıl boyunca yapılabilmektedir. Sakarya yaz aylarında, oldukça istikrarlı rüzgar oluşumlarına olanak sağlayan coğrafi bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan Serdivan bölgesi yamaç paraşütü konusunda çok fazla tercih edilen bir bölgedir. Ancak Serdivan paraşüt tepe pisti kuzey yönüne bakar. Yamaç paraşütü havalanmak için rüzgara ihtiyaç duyduğundan burada kuzey rüzgarlarında uçulur. Ancak Mart - Ekim ayları arasında hemen hemen her gün kuzey rüzgarı esmektedir. Buda Serdivan da hemen hemen her gün uçabileceğimiz anlamına gelmektedir. Sakarya bölgesinde yamaç paraşütü uçuşları genelde  12:00 - 19:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütü Yaparken Nasıl Giyinmeliyim

Yamaç paraşütü koşarak havalanan bir alet bu yüzden spor ayakkabınız olmalı. Uçuş sırasında sürekli güneşe bakmamız gerekebiliyor. Bu yüzden güneş gözlüğü de oldukça yararlı olacaktır. Geldiğiniz mevsime göre üşümeyecek şekilde giyinmenizi tavsiye ederiz. Yaz aylarında gelseniz dahi uzun kollu giyinmenizi veya rüzgarlık giymenizi tavsiye ederiz.

Yamaç Paraşütü Alanına Nasıl Gelebilirim

Rezervasyon için aradığınız süreç içerisinde, kendi araçları olan misafirlerimize konum iletiyoruz. Toplu taşıma ile gelecek misafirlerimiz için ise Serdivan'dan servisimiz bulunmaktadır.

Program

1.gün

13:45 - Yıldız şehrine varış.
14:00 - Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi turu.
15:00 - 16:00 - Tıbbi muayene.
16:00 - 17:00 - Eğitmenlerle tanışma. Nominal olmayan durumlarda güvenlik düzenlemeleri ve davranış kuralları hakkında talimatlar.

2. gün

07:45 - Yıldız şehrine varış.
08:00 - Chkalovsky hava üssüne transfer.
08:30 - 09:30 - Il-76 MDK'da ön kontrol talimatı.
09:30 - 10:00 - Kalkış.
10:00 - 11:30 - IL-76 MDK uçan laboratuvarında ağırlıksız 10 parabolda uçuş.
11:30 - 12:00 - Kişisel sertifika.
12:00 - 12:30 - Hava üssünden Yıldız şehrine transfer.

Notlar

 • Grup 14 kişiden fazla olmamalıdır.
 • Maliyet, gerekli tüm izinleri, tıbbi muayeneyi, kişisel sertifikayı, transferi, eğitimi, sıfır g uçuşunu içerir.
 • Eğitimden 7 gün önce tıbbi sertifikanızı faks veya e-posta ile göndermelisiniz.
 • Eğitim gününden önce tıbbi muayene için GCTC'ye gelmelisiniz.

Ek hizmetler

 • Otelde konaklama
 • Hatıra
 • Eğitiminizin fotoğraf ve video çekimi

Kritik Detaylar

 • Başvurunuzu uçuştan en az 50 gün önce size ileteceğimiz ekteki tüm katılımcıların pasaport verileriyle göndermelisiniz.
 • Eğitime yalnızca 18 yaş ve üstü kişiler katılabilir.
 • Tıbbi olarak muayene edilmeli ve eğitim izni ile belgelenmelisiniz.
 • Tıbbi sertifikanız kişisel bir belgedir ve bu bilgilere yalnızca doktorlar erişebilir.
 • Sıfır-G uçuş anlaşmaya ve faturaya göre eğitim tarihinden 28 gün önce ödenmelidir.
 • Talimat ve tıbbi muayeneden sonra, sorumluluğun serbest bırakılması ile ilgili anlaşmayı imzalamanız gerekir.

Teklif Al

-Sokol hava üssüne transfer
-Pilotla tanışma
-Uçuş programı hakkında ön kontrol brifingi
-Tıbbı muayene
-Fırlatmadan kaçış eğitimi
-Giysinin giyilmesi ve takılması
-Jet içinde uçuş öncesi talimatlar
-MIG-29 ile uçuş
-Uçuş sonrası bilgilendirme
-Kişisel bir sertifikanın sunumu

Notlar:
-Fiyat; uçan kişi ve iki görevlinin hava üssüne erişim için gerekli tüm izinleri, tıbbi muayeneyi, MiG-29'daki uçuşu, hava üssüne gidiş-dönüş transferini ve uçuşun gerçekleştirildiğine dair kişisel bir sertifika içerir
-Kişiye özel uçuş defterinde uçuşun performansı ile ilgili özel bir kayıt tutulabilir

Ekstra hizmetler:

-Otel konaklama
-Nizhny Novgorod'da gezi programı
-Uçuş öncesi brifing ve uçuşun fotoğraf ve video çekimi, uçuşla ilgili filmin düzenlenmesi
-Adınızın olduğu uçuş tulumu
-Nizhny Novgorod'daki uçuş ve programın yanı sıra, sizin için; Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi, Hava Kuvvetleri Müzesi, Görev Kontrol Merkezi, RSC Energia Müzesi vb. ziyaretleri içeren genişletilmiş bir havacılık programı düzenlemekten memnuniyet duyacağız
-Ayrıca, Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezinde gerçek uzay simülatörleri üzerine kozmonot eğitiminin bazı aşamalarından geçme fırsatınız var
-Bireysel taleplerinize göre özel bir program hazırlayabiliriz

Formaliteler:
-Hayalinizdeki uçuşu gerçekleştirmek için, talebinizi en az 60 gün önceden seçilen programla (telefon, e-posta veya web sitemiz aracılığıyla) bize iletmelisiniz
-Uçuş katılımcısının özel anketini (görevliler de doldurmalıdır) ve tüm katılımcıların pasaportlarının kopyalarının iletilmesi gerekir

Teklif Al