Güneş Sistemi, Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 205 uydusu, beş cüce gezegen (CeresPlütonErisHaumeaMakemake) ile onların bilinen 9 uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur. Küçük cisimler kategorisine asteroitlerKuiper kuşağı cisimleri, kuyrukluyıldızlargök taşları ve gezegenlerarası toz girer.

Güneş Sistemi; Güneş, dört yer benzeri iç gezegen, küçük, kaya ve metal içerikli asteroitlerden oluşan bir asteroit kuşağı, dört dev dış gezegen, ve Kuiper kuşağı denen buzsu cisimlerden oluşan ikinci bir kuşaktan ibarettir. Kuiper kuşağının ötesinde ise seyrek disk, gündurgun (İngilizceheliopause) ve en son olarak da varsayımsal oort bulutu bulunur.

Güneş’ten olan uzaklıklarına göre gezegenler sırasıyla MerkürVenüsDünyaMarsJüpiterSatürnUranüs ve Neptün‘dür. Bu sekiz gezegenin altısının çevresinde doğal uydular döner. Ayrıca dış gezegenlerin her birinin toz ve diğer parçacıklardan oluşan halkaları vardır. Dünya dışındaki tüm gezegenler adlarını Yunan ve Roma mitolojisi‘nin tanrılarından alır. Beş cüce gezegen ise; Kuiper kuşağında yer alan PlütonHaumea ve Makemake; asteroit kuşağındaki en büyük cisim olan Ceres ve seyrek diskte yer alan Eris‘tir. Plüton bilinen en büyük cüce gezegendir.