3 Farklı Organızasyon

Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi (GCTC), S.Korolev’in baş yapımcı inisiyatifiyle ilk uzay uçuşu eğitimi için 11 Ocak 1960’dan itibaren bir organizasyon olarak kurulmuştur.

12 Nisan 1961’de Yuri Gagarin, dünyanın ilk insanlı uzay uçuşunu SV “Vostok” da gerçekleştirdi. Daha sonra GCTC’nin yardımıyla eğitilen ilk kadın Kozmonot V.Tereshkova’nın uçuşu ve A.Leonov’un ilk uzay yürüyüşü de dahil olmak üzre birçok olağanüstü ve heyecan verici başarı ilk yörünge istasyonu Salyut’a ardından Mir ve sonra de Uluslararası Uzay İstasyonuna oldu.

 

 

-Kozmonotların her türlü insanlı uzay araçları üzerindeki uçuşları, eğitimleri, uzayda yapılan testler ve akabinde ki araştırmalar/deneyler vb.
-Uzay tesisinin, ekipmanların, sistemlerin, simülatörlerin, eğitmenlerin, maketlerin vb.
-Kozmonot seçimi ve eğitim sistemi geliştirme, insanlı uzay araçlarının iyileştirilmesi ve uzaydaki kozmonot aktivitesi, uzay uçuşu güvenliğinin sağlanması ile ilgili araştırmaların yapılması vb.
-Yeni insanlı uzay araçları ve tesislerinin geliştirilmesine katılım ve farklı havacılık ve uzay işletmelerinin bilimsel-teknik ürünlerinin akran değerlendirmesi vb.
-GCTC sadece bu ülkede değil tüm dünyada tanınmaktadır. ABD, Fransa, Almanya, Kanada, Japonya, ESA'daki uzay ajanslarıyla, uzay teknik ekipman üreticileri olan yabancı şirketlerle sürekli işbirliği yapmaktadır.

Yeni binyılın başlangıcında entegrasyon süreçleri, insanlığı en büyük tarih alanı projesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nun gerçekleştirilmesine yol açtı. Merkez, bu projenin uygulanmasına büyük katkıda bulunmaktadır. Günümüzde GCTC, modern benzersiz laboratuvar simülasyon ve eğitim tabanına, bilimsel temelli kozmonot eğitimi yöntemlerine ve tekniklerine, yetkin ve nitelikli uzmanlara ve uluslararası işbirliği konusunda büyük deneyim sahiptir.

 

Hazırlanıyor

Hazırlanıyor

Program

Talebe göre organize edilmekte

Hazırlanıyor

Hazırlanıyor