Haz 22

UZAY TARİHİ

İnsanlar ilk zamanlardan itibaren çevrelerinde olup biten olayları merak etmişlerdir. Gökyüzü ile Güneş’in batıp Ay’ın gökyüzünde belirmesi insanların ilgisini çekmiştir. Bu merak duygusu Uzay Bilimi’nin gelişmesine sebep olmuştur. İnsanlar uzayı merak etmiş uzayın derinliklerinde yatan sırrı çözmek istemişlerdir. Bunun için uzay yolculuğu yapmayı düşünmüşler ve çalışmışlardır. Sıvı yakıtlı uçakların, hava yolculuğunda kullanılmasıyla hava taşımacılığı başlamış uzak mesafeler artık yakınlaşmıştır.

Uzay biliminin nasıl geliştiğini anlamak için öncelikle uzayın ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Uzay; Güneşi, Gezegenleri, Yıldızları, Uyduları sayısız Galaksiyi içine alan sonsuz bir boşluktur. Bu noktada ‘boşluk’ kavramı zihinlerimiz karmaşıklaştırabilir. Gezegenimiz uzayda yer alıyor peki uzay nasıl boşluk olur? Konu uzay ise boşluk kavramı görecelidir. Eğer bahsettiğimiz boşluk atomik yapılı maddelerin var olmaması ise evet uzay boşluktur. Ancak fotonların varlığında bahsediyorsak hayır uzay boşluk değildir.

İlk uzay çalışmaları çok eskiye, Galilleo’nun çalışmalarına dayanır. Galilleo, kendi tasarlamış olduğu teleskopla gök cisimlerini incelemiş, Ay’ın evrelerini keşfetmiş ve birçok çalışmaya imza atmıştır. Roketlerin üretilmesiyle uydumuz ve bize en yakın gök cisimlerinden olan Ay’a gitme fikirleri ortaya çıkmıştır. Zaten uzay yolculuğuna gebe olan dönem teknolojik gelişmelerin artmasıyla mümkün hale gelmiştir. Günümüzde ki; “Uzaya gidebilir miyiz, gidersek nasıl yaşarız?” soruları bahsettiğimiz bu döneme aittir. Uzaya gidildiğinde burada yaşam südürülebilir mi? sorusuna 3 koşul getirildi. Bunlar; uygun atmosfer, uygun radyasyon miktarı ve uygun yer çekimidir. Uzay yolculuğu için en önemli koşul atmosferdir. Atmosfer uygun hale getirildiğinde radyasyon yalıtımı yapılır yer çekimi uygun hale getirilir ve yolculuk için bir tehdit kalmamış olur.

Uzay hakkında ilk somut çalışma Rusya tarafından yapılmıştır. Sputnik I adı verilen uzay aracı bu tarihte dünya yörüngesine yerleştirildi. Bu gelişme ile beraber uzay çağı başlamış oldu.

Sputnik_asm

Apollo 1: Ay yolculuğu test çalışmalarında 3 astronotunu yangın sebebi ile kaybetmiştir. Modül kullanılamaz hale gelmiştir. Ancak çalışmalar durmamış ve hatalar telafi edilmeye çalışılmıştır. Mürettebat; GusGrissom, Ed Beyaz, Roger B. Chaffee

Apollo 7: Blok II CSM’nin Dünya yörüngesindeki uçuşu test edildi. Mürettebat;WallySchirra, Donn F. Eisele, WalterCunnigham

Apollo 8: İlk CSM uçuşu gerçekleştirilmiştir. Mürettebat; Frank Borman, James Lovell, William Anders

Apollo 9: İlk mürettebatlı uçuş testi yapıldı. Mürettebat; James McDivitt, David Scott, Paslı Schweickart

Apollo 10: Ay’a iniş için astronot elbisesi testi yapılmıştır. Mürettebat; Thomas P. Stafford, John Genç, EuegeneCernan

y6jMkpF8qUqu1O5rwtyIaw

Bu tedbir ve iyileştirmeler sonucunda Neil Armstrong, Michael Collins ve EdwinBuzzAldrin, Apollo 11 adı verilen uzay aracı ile aya ulaştırlar. Bahsettiğimiz bu ilk uzay yolculuğu yapıldığında tarih 16 Temmuz 1969’du. Araç 19 Temmuz da ay yörüngesine girdi ertesi gün modül ay yüzeyine başarıyla ulaştı. Ay yüzeyine ilk ayak basan insan Neil Armstrong oldu. Ay toprağından örnek aldılar ve bazı bilimsel deneyler gerçekleştirdikten sonra dünyaya döndüler. Bu gelişmeler ve teknolojinin artık çok gelişmesiyle uzayda var olan gök cisimleri somut veya teorik olarak keşfedildi. Yalnızca gök cisimleri değil uzayda gerçekleşen olaylarda gözlemlenebilir hale geldi.

Kaynakça:

Popüler Bilim TV/Uzay Bilimi

Uzay Uçuşunun Tarihçesi/Wikipedia

PlanetYazar: @SultanKIŞ

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: