Haz 18

İNSANLI UZAY GÖREVLERİ

İnsanoğlu tarih boyunca hep gökyüzüne merak duymuştur. Atalarımız geceleri gökyüzüne bakıp nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi sorgulamışlardır. Bazı medeniyetler gökyüzündeki cisimleri tanrılarla bağdaştırmıştır. Bazıları da gökyüzüne bakarak yaptıkları astronomi hesapları sayesinde hasat toplama zamanları gibi önemli zamanları belirlemiştir.
Bunlar ve bunlar gibi gökyüzü çalışmaları tarih boyunca devam etmiştir ve insanoğlu bir gün, her gün gözlemlediği uzaya ayak basmayı düşünmüştür. Gelin, bu yazımızda insanlığın uzaya yaptığı bazı yolculukları inceleyelim.

YURİ GAGARİN, UZAYDAKİ İLK İNSAN

2. Dünya Savaşından sonra ABD ile Rusya arasında teknoloji konusunda yarışlar vardı ve bu yarıştaki odaklardan biri de uzay teknolojileriydi. Bu konu da ilk adımı ilk insan yapımı uydu olan Sputnik’i 1957 yılında uzaya göndererek Rusya atmıştı. Ancak, Rusya çok daha büyük bir insanlı göreve hazırlanıyordu: uzaya ilk insan göndermek. Gelin sizle bu hikayeye çok girmeden önce uzaydaki ilk insanı tanıyalım.

Yuri Gagarin 9 Mart 1934’te Moskova’nın bir çiftlik kasabasında doğdu. Gençliğinde bazı uçakların acil durumlarda çiftliklerine iniş yapması sonucu uçaklara ilgisi başladı. Üniversite yıllarında uçuş kulübüne katıldı ve ilk tek başına uçusunu 1955 yılında başardı. İlk uçuşundan bir kaç yıl sonra kozmonot olma başvurusu yaptı ve uzaya giden ilk insan olma öyküsü başladı.

Rusya ilk insanlı uçuştan önce uzaya bir biblo heykel ve köpek göndererek bu uçuşu test etti ve kozmonot seçimlerine başladı.
Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan olmak için seçildi ve 12 Nisan 1961 tarihinde tarih yazmak için vakit geldi. Yuri Gagarin Vostok-1 uzay aracına bindi ve uzaya doğru yola çıktı. 108 dakika boyunca yörünge civarında dolandı ve 108 dakika sonunda Dünya’ya geri dönmeye başladı. Dünya atmosferine geri dönerken Vostok-1 yavaşlamasını sağlayacak kadar iyi bir motora sahip olmadığı için karaya 7 km kala Yuri Gagarin paraşüt ile araçtan atladı ve karaya paraşütle iniş yaptı. Yuri Gagarin bu görevden sonra kültürel bir kahraman haline geldi. 27 Mayıs 1968’de öldü.

Adsız

AY GÖREVLERİ – APOLLO

Uzaya giden ilk uydu ve ilk insan fırsatını kaçıran ABD, Rusya’ya karşı bir adım önde olmak için bir şey yapmak istiyordu. Aya insanlı iniş fikri bu doğrultuda ortaya çıktı. Bu programa Apollo adı verildi. 11 tane farklı uçuş yapıldı. Bu uçuşlar 1968 yılında başlayıp ilk 4 uçuş aracı test etmek içindi. Geriye kalan 7 uçuşun 6’sı ise insanlı uçuşlar idi. 1968’in yılbaşı gecesinde Apollo programının ilk insanlı uçuşu gerçekleşti ve Apollo 8 Ay yörüngesinde dolaşıp geri döndü. Ancak, bu uçuşta Ay’a insanlı iniş yapılmamıştı. 20 Temmuz 1969’ta Apollo 11 uzay aracı 3 kişilik Buzz Aldrin, Neil Amstrong ve Michael Collins’li ekibi ile Ay’a doğru uçuş yaptı ve Ay’a ilk ayak basan insan Neil Amstrong oldu. Neil Amstrong bu olayı hepimizin aklına yıllarca kazınacak bir cümle ile özetledi: ” Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım. ”

Adsız

CREW-DRAGON DEMO 2

Gece gökyüzüne baktığında hareketli parlak bir cisim gördüğünü hatırlıyor musun? Eğer cevap evet ise, Uluslararası Uzay İstasyonunu görmüş olma ihtimalin yüksek. Uluslararası Uzay Istasyonu 1998 yılından beri yürürlülükte olup insanlık adına uzayda deneyler yapılan bir istasyondur.

30 Mayıs 2020’de SpaceX’de bu istasyona doğru gerçekleşen insanlı bir fırlatış gerçekleştirdi. Fakat, bu tip fırlatışlar normalde hep oluyordu, bu fırlatışın bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Öncelikle şu ana kadar benim de anlattığım tüm insanlı uçuşlar devletler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu uçuş bir özel şirketin ilk defa uzaya insan taşıması olmuştur.

Adsız

İkinci olarak ise ABD 2011 yılından sonra fırlatışlarını kendi topraklarından değil, Rusya ile anlaşarak Rusya’da yapıyordu. Bu fırlatış 9 yıl sonra ABD topraklarından gerçekleşen ilk fırlatış idi.
Sonuncu olarak ise bu fırlatış bizim de içinde bulunduğumuz uzay turizmi sektörü için bir kilometre taşı olmuştur.

2

Kaynak:

https://www.nasa.gov/audience/forstudents/5-8/features/nasa-knows/what-was-apollo-program-58.html

https://www.space.com/16159-first-man-in-space.html

https://www.space.com/spacex-crew-dragon-demo-2-test-flight-explained.html

PlanetYazar: @MertÇıkla

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: