Haz 18

İNSANLAR VE VİRÜSLER

İnsanlık tarihine şöyle bir dönüp baktığımızda en çok can alan olaylar nedir?

Tabiki de savaşlar ve pandemilerdir ama pandemilerden hayatını kaybeden insan sayısı daha çoktur. Pandemiler insanlık için hep bir tehdit. İnsanların gözleri ile göremedikleri bir şey canlarını alıyor. Bu durum, insan nüfusunun seyrelmesi, ekonominin çökmesi, psikolojik çöküntülere ve daha birçoğuna sebep oluyor. İnsanlar sürekli çözüm yolu arayarak bu tür kötü huylu ve hızlı yayılan virüsler için ilaçlar geliştirdiler. İşe yaradı da… İnsanların umut kaynağı olan aşılar her gün gelişmekte ve bulunmakta, bu konu da kendimizi alkışlayabiliriz.

Örneğin, kara veba ve jüstinyen vebası sonrasında onlar kadar büyük olan başka salgınlar daha gerçekleşti. Tıp dünyası bunları da inceledi ve ilaçlar geliştirdi. Bunların başında da antibiyotikler geliyor, bu konu da kendimizi alkışlayabiliriz demiştim.

Peki bu konunun “ama” kısmına gelirsek…
-İlacı bulunamayan virüslere ne oluyor?

5ee8bf6155428719bce239ba

Bazı virüsler mutasyona uğrayıp etkisini yitirdiğinde kendiliğinden azalıyor (örnek olarak Sars virüsü, Sars Covid-19 benzeri bir virüstü nerdeyse. Bulaşma şekli aynı sars virüsünün geçirdiği mutasyonlar gibi durağan bir hal aldı ve azaldı) ya da insanların biliçlenip kendilerini korumalarından dolayı nadirleşti.

Buna diğer bir örnek Kolera salgınıydı. Aslında Kolera salgını 7 dalga olarak geldi. Asıl sebebi, 1852-1860 yılları arasında olan 3. dalga da anlaşıldı. İnsan dışkı ve atıklarının olduğu suyun, pişirme ve içme suyu olarak kullanılmasıydı. Bunun büyüdüğü yer ise Hindistan oldu. Hindistan da büyümesinin en büyük sebebi dünyanın en kirli nehirlerinden biri olan Ganj nehriydi. Nehirde yıkanan ve su ihtiyaçlarını karşılayan Hindistan halkı bu salgına maruz kalıyor ve bu hastalık ticaret yollarıyla dünyanın farklı kesimlerine taşınarak milyonlarca insanın ölümüne sebep oluyordu. Daha sonra gelen 5. dalga ise insanlar bilinçlendi ve suları arıtıp kaynattıktan sonra tüketmeye başladı. Dolayısıyla 6 ve 7. dalganın oranları daha düşük oldu.

İnsanlık tarihi, hep virüslerle savaşmıştı. Yendiğimiz de yenildiğimizde oldu. Şu an günümüzde de dünya çapında aktif olan bir virüs var ve bu virüsü yenmek için herkes sıkı bir şekilde gerekenleri yapmalı, bu konuda bilinçlenmeli ve tedbirli olmalıdır. Bunları uygulamazsak daha da büyük bir salgının gelmeyeceğini söyleyemeyiz. Kolera salgınının 3. dalgasında virüsün sebebi bulunmuş fakat tedbirler yine geç olmuş, 5. dalgada ise insanlar bilinçlenmiş. Demek istediğim, daha da geç olmadan; maskemizi takalım, sosyal mesafeye dikkat edelim. Hemen rehavete kapılıp sağlığımızdan olmayalım. Uzaylarca sağlıklı kalın.

PlanetYazar: @fezafatma

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: