May 14

S2 YILDIZI

Şimdi sizi galaksimizin merkezine götüreceğim orada en az 100 ile 400 milyar yıldızın olduğu tahmin ediliyor. Bu yıldızların hepsi de bir merkez etrafında dönüyorlar buna galaksi merkezi deniyor. Peki bu kadar yıldızın etrafında döndüğü şey ne?

img_0645
Galaksimizin merkezinde bizim güneşimizden 4 milyon kat büyüklükteki süper kütleli bir kara delik bizden 26 milyar ışık yılı uzaklıkta ve bir grup yıldızla çevrili. Bu grup yıldızda ise öyle bir yıldız var ki yörüngesi 27 yıldır izleniyordu ve bu yıldızın eliptik bir yörüngeyi takip etmediği gözlemlendi.

img_0646

Bu yıldızımız; S2 yıldızı. Bu yıldız Sagittarius A* denilen astronomik bir radyo kaynağının etrafında eliptik olmayan bir yörüngede hareket ettiği gözlemlendi. Aslında Sagittarius A* bizim galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik olduğu tahmin edilmekte. S2 yıldızı 2 yıl önce mayıs ayında kara deliğimizin çok yakınından 20 milyar kilometreden az bir mesafede 25 milyon kilometre hızla geçtiği saptandı ve eliptik olarak yörüngesinde hafif bir devinim gerçekleştirdi (Yani yörüngesinde hafif bir saptama oldu). Bu devinim, daha 1907 yılında Alman bilim adamı Albert Einstein tarafından genel görelilik teorisinde “ yörüngesel hareket eden bir cisim, sistemin kütle merkezine en yakın olduğu yeri devinmeye başlar’’ şeklinde belirtilmiştir. S2 yıldızı bu devinmeyi her 16 yılda bir yapıyor. Bu devinmeyi çizmeye çalışırsak ortaya rozet şekli çıkmaktadır. Rozet aslında kökünde gül demektir, yani S2 yıldızı galaksimizin merkezinde süper kütleli dev bir kara deliğin etrafında bir gül resmi çizmekte. İşte buna bir yıldızın sanatı diyoruz.

Planet Yazar: @FezaFatma

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: