May 14

EVREN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

 • Ay’ın yüzeyindeki kraterlerin arasındaki düz ve karanlık olanlar ‘’deniz’’ olarak adlandırılır.
 • Eski Çin’de insanlar, Güneş tutulmasının nedenini devasa bir ejderhanın Güneş’i yemeye çalışması olduğuna inanırlardı. Aç canavarı korkutup kaçırmak için tava ve tencereleri birbirine vurup gürültü yaparlardı. Tutulmadan sonra Güneş her zaman kendini yeniden gösterdiği için de yaptıklarının işe yaradığını düşünürlerdi.
 • Bir gezegenin Güneş’in etrafında dönme süresi o gezegende bir yıla eşittir. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi yaklaşık 365 Dünya günü sürer.

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’de bir yıl sadece 88 Dünya günüdür.

Güneş’e en uzak gezegen olan Neptün’de bir yıl 60.000 Dünya gününden fazladır.

 • Galaksilerin milyonarca yıl süren yavaş bir devinimin içinde sürekli yön değiştirirler. Bizim galaksimizin hareketi 230 milyon yıl sürmüştür. Bu süre Güneş’in galakside dönme süresi üzerinden hesaplanır. Bu aynı zamanda bir galaksi yılı anlamına gelir. Dinozorlar da bir galaksi yılı önce yeryüzünde yaşıyorlardı.
 • Güneş yüzeyinde sıcaklıklar 6000°C civarındadır. Bazı bölgelerinde ki daha soğuk ve daha karanlık olan beneklere ‘Güneş lekesi’ denir. Bunlar 11 yıllık döngülerle gelip giderler.
 • Hiçbir gezegenin (ve cüce gezegenlerin) yörüngesi mükemmel bir çember çizmez. Her birininki elips adı verilen bir çemberin esnetilmiş haline benzeyen oval bir şekildedir. Bunların arasında Plüton’un yörüngesi en oval ve en ilginç olanıdır.

Güneş’e olan uzaklığı o kadar çok değişiklik gösterir ki Güneş’e Neptün’den daha yakın konumda bulunduğu olmuştur. Bu durumun 2227senesinde tekrar etmesi beklenmektedir.

 • Uzay sondaları bütün gezegenlere gitmiştir.
 • Başka diyarlara yolculuk etmekten bahseden hikayeler uzay yolculuğu mümkün olmadan yüzyıllar önce popüler olmuştu. Batlamyus’un yaşadığı dönem olan 2. yüzyılda bugün üzerinde Türkiye’nin bulunduğu topraklarda yaşayan Lucian isimli bir yazar uzaylılar ve uzay yolculuğu hakkında masallar yazıyordu. Bu masallarda devasa böceklere binen askerler, lahanadan kuyrukları olan Ay sakinleri ve Sirius yıldızından gelen köpek suratlı adamlar gibi ilginç karakterler vardı.
 • Astreoitlerin yeri Mars ve Jüpiter arasındadır. Bazı taş parçaları bir karabiber tanesinden daha küçüktür. Bazıları ise yaklaşık 1000 kilometre çapındadır.
 • Rosse Teleskobunun resmi açılışı yapıldığında, şemsiyeli ve fötr şapka takmış bir adam cihazın ne denli büyük olduğuna dair insanlara bir fikir vermek adına silindirinin içinde yürümüştü.

VDD

 • Astronotlar uzay mekiğinin dışında MMU denilen jet güçlü bir çanta ile hareket ederler.
 • 1970’te uzay yolculuğunun bedende oluşturduğu etkiyi araştırmak için uzaya iki kurbağa gönderildi. Bu deney için kurbağaların seçilmesinin nedeni kulaklarının neredeyse bizimki gibi olması ve denge duygumuzun iç kulağımızla ilgili olmasıdır.
 • Roketlerle uzay fırlatılan uydu ve uzay gemilerinin bir yörüngede sabitlenmeleri için saatte 28.000km’lik bir hıza ulaşmaları gerekir. Buna ‘kurtulma noktası’ denir.
 • Nicaea (İznik) şehrinden Hipparkhos Ay’ın Dünya’dan ne kadar uzak olduğunu hesaplamak için matematik ve açı bilgisini kullandı. Hesapladığı 403.623 km (250.800 mil) bugün bilim insanlarının kabul ettiği rakama oldukça yakındır.

Günümüzde ki değer; 384. 400 km’dir.

BV

 • Hubble uzay teleskobu, 12.000 milyon ila 14.000 milyon ışık yılı uzaklıktaki pek çok galaksiyi ortaya çıkarmıştır.

Bu arada sizinle ufak bir dipnot paylaşacağım. NASA, sizlerle ‘’doğum gününüzde gökyüzü nasıldı?’’ başlığıyla Hubble uzay teleskobunun çektiği görüntüleri paylaşıyor.

Merak edenler için link bırakıyorum: https://www.nasa.gov/content/goddard/what-did-hubble-see-on-your-birthday

HJG

Tek yapmanız gereken siteye girdikten sonra görselde gözüken yere doğum tarihinizi girmek 😊

Planet Yazar: @GözdeDOĞRU

 

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: