Şub 3

Robotların Geleceği

Beyin , insan vücuduna emirler yağdıran bir merkezdir ve insan henüz birşeyi yapmadan önce beynini zihinsel bir güç ile ikna etmek zorundadır. Zihin İkna olmadığı sürece iyi bir atış yapamaz , bir kavgaya giremez , ‘’yapamayacağım’’ tedirginliği ile adım bile atamaz. Bunun adı inanmaktır.

1524040088-mct-gorsel

Gelelim şuan anlatıldığında zihnin ikna olmayacağı fakat ilerleyen senelerde bir ihtiyaç haline dönüşecek bir kaç başlığa.

ROBOTLARIN GELECEĞİ
 Kendi kendine karar verebilen makinalar. Düşünün bir film izlettiğinizde bu film hakkında düşüncelerini koordinatsız tamamen kendi fikirlerini ondan duyabileceksiniz. Günümüzde bile dünya satranç şampiyonunu yenmeyi başarmış bir bilgisayar var.

Yapay zekanın dışında makinalardır . Neredeyse bir insan zihin yapısının mekaniğe klonlanmış halidir. Buna inanılması güç elbette . Sizlere 2015 yapımı CHAPPIE filmini öneriyorum. Bu filmde tam yapay zeka bir robotun gözlemlediği bir konu var , insan beynindeki dalgaları okuyan bir kask aracılığı ile bir savaş robotunu hareket ettirildiğini öğreniyor . Bu tam yapay zeka robot kaskı bir insana takıp beyin dalgalarını bir bilgisayara kopyaladıktan sonra bir bir chip elde ediyor , başka bir robota yükleyip ölen bir kişiyi aynı zihin farklı bir bedende hayata getiriyor.

Adsızdd

İnsanlar kendi kendilerine ihtiyaç üretemezler. Peki ya bu makinaların kendi kendilerine icat edebilecekleri ihtiyaçlar ve bu doğrultuda yapabilecekleri makinalar ? Mesela bir drone. Günümüzde bir video çekim aracı olarak kullanılsa da sizleri gökyüzüne hazırlayan, alıştıran hatta sizler için bir ulaşım aracı olarak hayatımızda bir ihtiyaç haline gelmek üzere olan makinalardır. Yaşasın uzay çağı!

Hoşçakalın. inanın ! Bir sonraki yazımızda ‘Süper İnsanlar’ dan bahsedeceğiz ve uzaya düşeceğiz…

PlanetYazar: @ÖmürKurdoğlu

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: