Şub 3

Nedir Bu Güneş Gerçekten?

Güneş göz kamaştırıcı bir yıldızdır. Aslında diğer yıldızlardan farklı olmasa da bizler ona yakın olduğumuz için diğerlerinden çok daha büyük ve parlak görünür. Aynı nedenden ötürü, diğer yıldızlardan farklı olarak Güneş’in sıcaklığını hissederiz, ona doğrudan bakarsak gözlerimize zarar verir ve altında uzun süre kalırsak cildimizi yakar. Güneş bize diğer yıldızlardan sadece birazcık yakın değil, çok yakındır. Yıldızların ne kadar uzakta olduğunu, uzayın ne kadar büyük olduğunu kavramak kolay değildir. Başarabilirsen ufkunun da büyük ölçüde değişeceği konusunda bahse girebilirim. Hadi sana yardımcı olacak bir şeyden bahsedeyim. John Cassidy yazdığı nefis kitap olan Earthsearch bu büyüklüğü anlayabilmemiz için bir ölçek modeli kullanarak şansını deniyor.

Adsızss

1-) Bir futbol topuyla büyük bir açık alana gidin ve Güneş’i temsil etmesi için futbol topunu yere koyun.

2-) Sonra 25 metre yürüyün. Dünya’nın boyutunu ve Güneş’ten uzaklığını temsil etmesi için yere öğütülmemiş bir karabiber tanesi atın.

3-) Aynı ölçekte Ay, iğne başı büyüklüğünde ve karabiber tanesinden sadece 5 santimetre uzaklıkta olacaktır.

4-) Fakat aynı ölçekte devam edecek olursak, Güneş’ten sonraki en yakın yıldız olan Proxima Centauri (birazcık daha küçük) bir futbol topu olacaktır ve onu yaklaşık olarak… Hazır mısın?

……6500 kilometre uzağa koymanız gerekecektir!

Proxima Centauri’nin etrafındaki yörüngelerde dönen başka gezegenler olabilir de olmayabilir de ama başka yıldızların, belki de çoğu yıldızın etrafında dönen başka gezegenler olduğu kesin. Bu yıldızlarla gezegenleri arasındaki mesafe genellikle yıldızların birbirlerine olan mesafesinden daha küçüktür.

Kaynaklar:

John Cassidy – Earthsearch

PlanetYazar: @ÖzgürTural

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: