Oca 31

Nedir Yahu Bu BİLİŞİM HUKUKU?

Tüm Yıldızlar Adedince Selam Dostlar,

İnsanın en çok zorlandığı şeylerden bence bir tanesi de; bir yazıya ya da konuşmaya başlangıç yapmak. “Nasılsınız?” desem kişiye özel mektup sanki mübarek ya da konuya direkt girsem -ki bu da bence hazırlıksız suya dalmak gibi- olmaz. İyi olduğunuzu umut edip iç hesaplaşmamı bir kenara bıraktıktan sonra sizlerin de başlıktan anlayacağınız üzere araştırmış olduğum kısaca “Bilişim Hukuku Nedir?” yazımız başlıyor, kemerleri takın kalkıyoruz.

qtq80-w8oTwM-750x380

Bilişim Hukukunu anlamak adına ‘bilişim’ kelimesinin kökenlerini çözümleyecek olursak, ‘bilimim ve teknolojinin kullanılmasıyla üretilen sonuçlar’ bilgisine ulaşıyoruz. ( Sizler için etimolojisine bile baktım ama sizin için değer dostlarım sonuçta atom parçalamadık.) Bilişim Hukuku ise bilginin ve teknolojinin kötüye kullanarak kişilerin aldığı zararları önlemek adına ortaya çıkmış bir hukuk dalı. Ayrıca hayatın gereklerinden biri haline gelen teknolojinin gelişmesinin doğal bir sonucu olarak ihtiyaç duyulan bir hukuk olmasının yanında Hammurabi Kanunları ve Roma Hukuku gibi döneminin problemlerine ışık tutan bir kurallar bütünü. Elbette hepimizin bildiği ve yadsınamaz bir gerçek olan teknolojik gelişmelerin sonucunda, insanların hayat düzenlerinin de değiştiği. Bu teknolojik gelişmelerden bir tanesi olan internet olgusunun kullanımı sonucunda kişilerin iş yapma, sosyalleşme ve haber alma gibi eylemlerinden kaynaklı bir “internet erişim hakkı” doğdu. (Bu konu aslında tartışmalı lakin bence doğal bir hak olarak kabul görmeli.) BM tarafından 4 Haziran 2011’de internet erişimi, temel bir insan hakkı olarak tanımlandı. İnternet kısıtlamaları ve bazı sitelere erişimin nedensizce yasak olduğu bir ülkeyi düşünün, hak ihlali oluyor hiç hoş değil, ki bizler sosyal medya çocuğuyuz, hassas noktamız; erişim.

İnsan karşıtlarla var olan bir varlık olarak haklara sahip olmasına karşın sahip olunan hakları farklı yollarla ihlal etme eğiliminde de olabiliyor. Bu bilgi de bizi yeni sahip olunan haklarının çiğnenmesi sonucunda Bilişim Suçları ile tanıştırıyor.

bilisim-hukuku-ve-suclari

Bir suçun bilişim suçu olması için bilgi ve teknolojiyi kullanarak kişilere zarar vermiş olması gerekiyor. Bu suçlara örnek olarak şunları sıralayabiliriz;

• Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),

• Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu

(TCK m.244),

• Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),

• Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a).

Toparlamak gerekirse Türkiye’de bu uygulamalar neler kısaca bahsedelim. Ülkemizde bilişim suçlarına yönelik tek bir kanun yoktur. ( Örnek : Borçlar Hukuku > Borçlar Kanunu ) Ancak onun yerine mevcut olan kanunlara bilişim suçlarıyla ilgili hükümler eklenmiştir. Genel olarak, bilişim alanında gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler AB uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.

Şimdilik benden bu kadar e dostlar. Umarım işinize yarar bir bilgi almışsınızdır. Şahsi fikrim Old Town Road eşliğinde okumanız. Kendinize iyi davranın, hayat güzel.

PlanetYazar: @DümdüzCansu

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: