Eyl 30

Organ Naklinde Yeni Bir Boyut: 3D Printer

Ülkemizde ve dünyada organ nakli gerçekleşmediği için ölüm oranı hayli fazla bir sayıya ulaşmış durumda. Ancak gelişen teknoloji ile hasarlı, hayati ve diğer organların nakli mümkün. Teknolojinin gelişmesi ile artık tıp alanında da üst düzey tedavi yöntemleri geliştirilebiliyor. Amacı, insan sağlığı için geliştirilmiş 3D Printer, doku üretimini başarıyla gerçekleştirmiş olup artık organ üretiminde de kullanılabilmektedir.

Adsıdsz

Bildiğimiz gibi 3D Printer’lar bilgisayar ortamında üretilmiş 3 boyutlu bir nesnenin gerçek dünyada da 3 boyutlu şekilde var olmasını sağlamaktadır. 3D Printer ile üretilen dijital model katmanlara ayrılır ve her katmanın üst üste gelmiş şekilde yazdırılması sağlanır. 3D Printer ile organ üretiminin ilk örneği Drage Josevski adında Avustralya’da yaşayan Kardoma kanseri olan hastaya yapılan omur naklidir. Ameliyat başarıyla tamamlanmış ve hastanın ameliyattan sonra durumunun iyiye gittiği gözlemlenmiştir. Peki 3D Printer medikal alanda hangi prensipte çalışmaktadır? 3D printer ile yapılmış kafatası implantı için gerçekleştirilen ilk aşama hastanın BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüsü alındıktan sonra 3D Printe’a bu görüntü gönderilir ve (.stl) formatına çevirilmesidir. Üretilecek olan hasarlı organın tümü BT tarama görüntüsünde hastanın sedyede yatış şekline göre görüntülenmektedir. Canlı organın hasarsız kısımları dijital ortamda modellemeye dahil edilmez. Dijital ortamda görüntü tamamlanmadan önce son düzeltmeler yapılır ve kaydedilir. Model hazırlanması kısmında kafatası içinde bulunan ve hasarlı bölge dışında fazla olan doku ve hücreler uzaklaştırılır. İstenilen yani hasarlı kısım kesilerek hazırlanır. Bu düzenlemeler sonucunda hazırlanan model tam kapalı hale getirilmiş ve yazdırma işlemi için hazırlığı tamamlanmıştır. Modelin hasarsız bir şekilde yazdırılması için koordinat sistemi yeniden düzenlenir ve bu sayede sıfır hata ile yazdırma işleminin tamamlanması amaçlanır. Bu işlemlerin sonucunda hazırlanmış model tabla üzerine yerleştirilir. Çıktıda eğilmelerin engellenmesi amacıyla destek malzemeler atanır. Yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra parça hazır hale gelmiş olacaktır.

Adsaaız

3D Printer ile üretilen parçanın güvenilirliğinin test edilmesi için dijital ortamda hazırladığımız model ile 3D Printer’den aldığımız çıktı parçasının ölçüleri karşılaştırılır. Ölçüler tutarlılık gösterdiği takdirde çıktı parçamızın güvenirliği onaylanmış ve kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Böylece 3D printer ile üretilmiş yeni organ dokusu ve hücreleri bulunan hastanın vücudunun reddetmeyeceği şekilde ve hastanın vücut sistemine uyumlu halde işlevini gösterecektir. Bugün 3D printer ile organ üretiminde karaciğer dokuları dahi birçok doku üretimi başarıyla sonuçlanmıştır.Gelişen teknoloji artık hastaların yüksek iyileşme derecesi ile tedavi olmalarına katkı sağlamaktadır. İlerleyen dünya teknolojisinde geliştirilmiş bu başarılı tedavi yöntemi daha da artarak gelişecektir.

Kaynaklar:

HASARLI BİR KAFATASININ ÜÇ BOYUTLU YAZICI ile İMALATI ve İMPLANT TASARIMI

Yard.Doç.Dr. Ahu ÇELEBİ, Halil TOSUN, Ali Çağlar ÖNÇAĞ

https://dergipark.org.tr/download/article-file/400792

3D Printer ile üretilen ilk insan kalbi

https://www.huffpost.com/entry/3d-printed-heart-tal-dvir_n_5cb731dce4b0ffefe3ba5688

PlanetYazar: @SultanKış

 

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: